Logo Sneakerpeeker

Adidas Stan Smith – ciekawostki o kultowym modelu

2021-12-09
Adidas Stan Smith – ciekawostki o kultowym modelu

Markę Adidas zna chyba każdy. Niektóre z jej modeli stały się prawdziwymi hitami, tak jak Adidas Stan Smith. Co sprawiło, że zyskały taką popularność? Czy dalej są modne?

Firma Adidas cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród starszych, jak i młodszych klientów. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1924 roku w Niemczech, a ich siedziba znajduje się w Bawarii. Adidas może pochwalić się wieloma bardzo udanymi propozycjami. Do ich kultowych modeli zalicza się buty Stan Smith, na których skupimy się w tym artykule. To zdecydowanie jedne z tych modeli, obok których nie można przejść obojętnie.

Krótka historia wyjątkowych butów

Buty Stan Smith zostały stworzone w 1963 za sprawą Horsta Dasslera, czyli syna założyciela marki — Adi Dasslera. Ten egzemplarz już od samego początku stał się bardzo charakterystyczny i rozpoznawalny, chociażby ze względu na fakt, że do jego produkcji wykorzystano skórę — ówcześnie materiał, o którym niezbyt często słyszano w kontekście obuwia. Skórzane elementy zostały połączone z gumową i bardzo wygodną podeszwą oraz materiałem syntetycznym, który znalazł się wewnątrz butów. Ten model został stworzony przede wszystkim z myślą o... grze w tenisa. Nic więc dziwnego, że początkowo ich 'twarzą' był sam Robert Haillet — francuski, międzynarodowy tenisista, który wielokrotnie brał udział w Pucharze Davisa. Stan Smith, czyli amerykański tenisista, który zdobył 7 turniejów wielkoszlemowych, zajął później miejsce swojego starszego kolegi, tym samym stając się główną reklamą tego charakterystycznego modelu. Stąd też nazwa — Adidas Stan Smith, która w pierwotnej wersji nosiła oczywiście miano Haillet.

Skąd taka popularność tego modelu?

Tym, co przede wszystkim wzbudzało i również dzisiaj wzbudza zachwyt wśród klientów, był fakt, że Adidas Stan Smith pomimo swojego docelowego przeznaczenia, praktycznie w ogóle nie przypominały klasycznych butów sportowych. Trudno zresztą znaleźć inny egzemplarz, który będzie tak pięknie łączył w sobie neutralną biel i delikatną zieleń. To jedne z tych butów sportowych, które stanowią fantastyczne rozwiązanie również do codziennych stylizacji. Ich uniwersalny charakter sprawia, że przepięknie prezentują się nie tylko w połączeniu z dresami, ale także wtedy, gdy zestawi się je z dopasowanymi rurkami, czy trochę luźniejszymi spodniami materiałowymi. To obuwie prezentuje się równie dobrze z sukienkami i spódnicami!

Buty w księdze Guinnessa

Odejście od standardowych Adidasów z trzema paskami sprawiło, że ten model butów bardzo szybko stał się niezwykle popularny, i to nie tylko na kortach tenisowych. W 1988 roku firma Adidas odnotowała sprzedaż 22 milionów par tego obuwia, co sprawiło, że bardzo szybko znaleźli się w Księdze Rekordów Guinnessa. To nieprawdopodobne, ale kilka lat później liczba sprzedanych Stan Smithów została jeszcze zwiększona do aż 23,7 mln egzemplarzy! Buty, które stały się prawdziwą ikoną luźnego podejścia do obuwia sportowego, pragnął mieć każdy. W 2011 roku firma zdecydowała się chwilowo wstrzymać produkcję tych butów, aby przygotować dla nich zupełnie nową i efektowną promocję. Czy to się udało?

Kampania, która przyniosła butom popularność

Chociaż w dzisiejszych czasach praktycznie każdy zna te wyjątkowe buty, warto wspomnieć o tym, że ogromna fala ich popularności miała miejsce np. w 2014 roku w wyniku kampanii przeprowadzonej przez firmę. Wtedy na językach tych oryginalnych butów zaczęły pojawiać się podobizny celebrytów, np. Ellen DeGeneres. W efekcie cała masa osób zdecydowała się na zakup interesującego modelu, przynosząc tym samym dużą sławę firmie. Nie bez powodu sam Stan Smith mówił niejednokrotnie o tym, że chociaż ten kultowy model Adidasów zna każdy, to nie każdy wie, że jest on sygnowany jego imieniem i nazwiskiem. To najlepszy dowód na to, że odpowiednia reklama potrafi zdziałać cuda.

W ofercie naszego sklepu internetowego Sneakerpeeker.pl znajdziesz szeroki wybór przeróżnych Adidasów, które możesz zamówić z opcją darmowego zwrotu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
We have a website in your language
SNEAKER PEEKER Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel