Logo Sneakerpeeker

Crep Protect - Pielęgnacja i czyszczenie obuwia.

2020-07-03
Crep Protect - Pielęgnacja i czyszczenie obuwia.Jak dbać o skórzane buty?

Skórzane buty od zawsze stanowiły element garderoby, który wymagał szczególnej troski. Eleganckie i stylowe, chętnie noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn buty wykonane z naturalnej skóry, to bez wątpienia doskonały wybór. Jednak, aby przez długi czas mogły nam służyć, a do tego nienagannie się prezentować, musimy właściwie o nie zadbać. W innym wypadku łatwo sprawić, że szlachetny materiał, jakim jest skóra, ulegnie zniszczeniu, a w najlepszym wypadku będzie się po prostu brzydko prezentować. 

Podstawą dbania o skórzane buty jest pilnowanie, aby ich nie przemoczyć, a jeśli się to stanie, to trzeba jak najszybciej je wysuszyć. Skórzane buty należy suszyć powoli, najlepiej w temperaturze pokojowej, albo na świeżym powietrzu, Nie można ich stawiać na kaloryferze, ani narażać na działanie promieni słonecznych. Jeżeli buty mają sznurówki, to należy je rozsznurować i rozszerzyć cholewki. Chcąc przyspieszyć proces schnięcia, można do środka włożyć zwinięte gazety, które pochłoną nadmiar wody, a jednocześnie pozwolą zachować odpowiedni fason butów. Wilgotne buty nie tylko źle się prezentują, ale są także narażone na to, że rozwinie się w nich pleśń lub grzyby co może całkowicie zniszczyć skórę butów.

Dlaczego warto dbać o buty

Skórzane buty chłoną wilgoć nie tylko z otoczenia, ale także z naszych stóp. Dlatego często radzi się, aby nie nosić ich każdego dnia, tylko pozwolić butom „odpocząć” przynajmniej przez dobę. W tym celu warto jest umieścić je na drewnianych prawidłach, które są dopasowane do konkretnego fasonu buta. Aby można było przystąpić do właściwej pielęgnacji butów, należy nie tylko je wysuszyć, ale także oczyścić z ewentualnego błota lub kurzu. Jeżeli są to buty zimowe, to należy oczyścić je dokładnie, ponieważ często są one pokryte warstwą soli, którą posypywane są chodniki. 

Skórzane buty wymagają systematycznej pielęgnacji, tylko wtedy będą wyglądały dobrze i posłużą Ci przez wiele lat. Niezależnie od tego, czy są to sandałki, botki czy kozaki, warto, aby zadbać o nie i cieszyć się pięknymi butami w każdym sezonie. Oczywiście należy pamiętać, że kosmetyki do pielęgnacji butów musisz dobrać w zależności od rodzaju skóry. Innej pielęgnacji wymaga skóra licowa, innych nubuk, a jeszcze innych skóra zamszowa. Oprócz tego czasem musisz dobrać także odpowiedni kolor, na przykład pasty do butów.

Jak impregnować buty skórzane?

Jeżeli masz porządne skórzane buty przeznaczone na sezon jesienny i zimowy, to warto zabezpieczyć je przed przemakaniem. Przed pierwszym ich założeniem poświęć chwile na odpowiednie zaimpregnowanie butów. I tu znowu wybór metody zależy od rodzaju skóry, z jakiej zrobione są buty. Najłatwiejszą metodą impregnacji skóry gładkiej jest impregnacja tłuszczowa. Polega na pokryciu powierzchni butów warstwą oleju do skóry, a po wniknięciu oleju, posmarowanie ich preparatem natłuszczającym. Ostatnią warstwą jest pasta żywiczno-woskowa, która nadaje butom blask. Tak zaimpregnowane buty są odporne na wilgoć przez wiele tygodni. 

Jeżeli posiadasz buty wykonane ze skóry innej niż skóra licowa, czyli buty zamszowe lub nubukowe to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie użycie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skór tego rodzaju. Najczęściej są to specyfiki w aerozolu lub w tubce z gąbkowym aplikatorem. Posiadacze butów ze skóry lakierowanej nie mają możliwości impregnowania butów, muszą po prostu unikać noszenia ich podczas deszczu czy śniegu. Zabezpieczanie butów przed wpływem negatywnych czynników atmosferycznych nie jest czynnością jednorazową. Należy ją powtarzać w zależności od intensywności użytkowanych butów. Kozaki i botki noszone często, ale niezbyt intensywnie, czyli niebędące narażone na częste przemoczenie, wystarczy zaimpregnować raz na sezon. Jeżeli jednak chodzi o buty trekkingowe, które mają za zadanie ochronę stóp w ekstremalnych warunkach, to warto proces impregnacji powtarzać po każdej wyprawie.

Jak czyścić buty skórzane?

Postawione powyżej pytanie może wydawać się banalnie proste. Przecież czyszczenie butów nie wymaga specjalnych umiejętności. Jednak jeżeli chcesz, aby Twoje buty wyglądały naprawdę świetnie, to warto zwrócić uwagę na kilka aspektów dotyczących ich prawidłowego czyszczenia. Najczęstszym problemem jest błoto, które najłatwiej jest po prostu usunąć miękką szczotką. Kurz z kolei usuniesz wilgotną szmatką lub irchą. Trudniejszym zadaniem jest oczyszczenie butów z soli, jest to bardzo ważne, ponieważ sól może zniszczyć skórę butów i to w bardzo krótkim czasie. Osad z soli należy zetrzeć najszybciej jak to możliwe, zasychająca sól tworzy nieestetyczne plamy i jednocześnie wnika w głąb skóry. 

W przypadku, gdy sól na butach zdążyła już zaschnąć, warto sięgnąć po sprawdzone metody stosowane z powodzeniem od pokoleń. Najprostszą metodą jest przetarcie butów szmatką zamoczoną w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń lub z octem, albo z dodatkiem wody utlenionej. Należy wycierać buty tak długo, aż osad z soli zniknie. Inną domową metodą walki z solą na butach ze skóry jest przetarcie ich przekrojoną na pół cebulą. 

Kompleksowa pielęgnacja butów ze skóry

Czyszczenie i impregnacja butów to podstawowe czynności, o których nie mogą zapominać właściciele butów ze skóry. Oprócz tego można pokusić się o bardziej kompleksową pielęgnację butów, która zagwarantuje im piękny wygląd i wytrzymałość na długi czas. Oczyszczone z kurzu czy błota buty można umyć przy użyciu specjalnych mydeł i preparatów przeznaczonych do czyszczenia skóry. Co jakiś czas warto zastosować preparat do natłuszczania, dzięki niemu skóra zachowa blask i sprężystość. Jeżeli masz buty w intensywnych kolorach, to następnym etapem może być pokrycie butów kremem z pigmentem na bazie wosku. Dzięki niemu kolor ulegnie wzmocnieniu, a ewentualne rysy przestaną być widoczne. Na zakończenie można pokryć buty odpowiednią pastą do butów lub woskiem, tu musisz pamiętać o dobraniu właściwego koloru pasty.

Czyszcząc buty, nie można zapominać o tym, że ich wnętrze także ulega zabrudzeniu. Skórzane buty łatwo chłoną wilgoć, a więc także i pot, przez co wkładki mogą nie tylko zmienić kolor, ale także mogą zacząć wydzielać niemiły zapach. To właśnie dlatego nie zaleca się noszenia tych samych, skórzanych butów każdego dnia. Należy dać im okazję na wyschnięcie i wywietrzenie wnętrza. Najprostszą domową metodą wysuszenia wnętrza buta jest włożenie do niego skarpetki wypełnionej chłonącym wilgoć żwirkiem dla kotów. Można też zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty przeznaczone do pielęgnacji wnętrza butów.

Skórzane buty to doskonały wybór. Jeśli chcesz, aby wyglądały idealnie przez długi czas, musisz zapoznać się z metodami ich pielęgnacji.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
We have a website in your language
SNEAKER PEEKER Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel