Logo Sneakerpeeker

Czy sneakersy można prać w pralce?

2021-06-16
Czy sneakersy można prać w pralce?

Białe i wielokolorowe sneakersy to jeden z najgorętszych trendów w sezonie wiosennym i jesiennym 2021 roku. Zamówione przez internet buty w pierwszych dniach prezentują się zjawiskowo, szczególnie modele utrzymane w śnieżnobiałym kolorze. Z czasem jednak powstają różnego rodzaju zabrudzenia związane z codziennym użytkowaniem obuwia. Pierwsza myśl, jaka z pewnością przyszła Ci do głowy, to wypranie obuwia, ale czy sneakersy można prać w pralce? Sprawdź, czy to dobry pomysł. Zapraszamy do lektury.

Czy to dobry pomysł, aby sneakersy prać w pralce?

Specjaliści są zgodni co do tego, że pranie sneakersów w pralce to nie jest najlepszy pomysł. Często wspominają o tym sami producenci, rekomendując przy tym pranie ręczne. Oczywiście być może zdarzyło Ci się wyprać buty w pralce i nie zauważyć uszkodzeń obuwia, jednak wielokrotne pranie może skrócić żywotność sneakersów i negatywnie wpłynąć na ich wygląd i funkcjonalność. Jest to spowodowane zarówno samym procesem, jakim jest pranie, jak i niekorzystnym działaniem agresywnych środków piorących. Cholewka najczęściej pokryta jest materiałem tekstylnym, który może ulec uszkodzeniu podczas czyszczenia. Osoby, które zaryzykowały i wyprały swoje sneakersy w pralce, bardzo często wspominają także o przebarwieniach lub wyblaknięciu koloru obuwia.

Systematyczność kluczem do sukcesu

Systematyczność to klucz do sukcesu w każdej dziedzinie, także jeśli chodzi o utrzymanie butów w czystości. Jeśli zatem po powrocie do domu zauważysz plamy lub zabrudzenia na swoich sneakersach, od razu spróbuj je usunąć. Im dłużej zabrudzenia będą utrzymywały się na butach, tym trudniej będzie się ich pozbyć. Jeśli brud wniknie do głębszych warstw materiału, zadanie będzie trudniejsze. Jeśli będziesz działać natychmiastowo, może okazać się, że wystarczy zmyć zabrudzenia pod bieżącą wodą z odrobiną delikatnego środka piorącego. Dlaczego systematyczność jest tak istotna? Najgorszą możliwą rzeczą jest kumulacja zabrudzeń. Jeśli na plamach, które nie zostały usunięte, pojawią się nowe, będzie bardzo ciężko się ich pozbyć. W najgorszym wypadku może być konieczność zakupu nowego obuwia.

Jak czyścić sneakersy krok po kroku

Twoje ulubione sneakersy się zabrudziły i wymagają natychmiastowego czyszczenia? Z pewnością zależy Ci na tym, aby obuwie zachowało swoje walory estetyczne i funkcjonalne jak najdłużej. Warto zatem zadbać o każdy, nawet najmniejszy element. Przed czyszczeniem warto wyciągnąć sznurówki i wkładkę. Usuń resztki piasku i jeśli możesz, to wybierz pranie ręczne i łagodne środki czyszczące np. mydło. Płucz buty pod bieżącą wodą, sprawdzając jednocześnie stan zabrudzeń. W razie konieczności powtórz czyszczenie. Pamiętaj także o wytarciu butów do sucha tak, aby nie narażać mokrego materiału na kolejne uszkodzenia. Jeśli Twoje sneakersy nadal są mokre, to pozostaw je do wyschnięcia w ciepłym miejscu. Unikaj jednak bezpośredniego układania butów na kaloryferze, gdyż mogą w ten sposób się zniszczyć.

Co, jeśli pranie w pralce sneakersów jest koniecznością?

Jeśli mimo wszystkich ostrzeżeń producentów, decydujesz się na wypranie sneakersów w pralce, pamiętaj o ochronie obuwia i pralki przed zniszczeniem. Podobnie jak w przypadku prania ręcznego na początku usuń piasek, błoto i inne zabrudzenia. Następnie wyciągnij sznurowadła i wkładki. Wypierz je ręcznie. Umieść buty w pralce i dodaj delikatny środek piorący np. płatki mydlane, jakie stosowane są do prania ubranek niemowląt. Dobrym pomysłem będzie także krótkie pranie w niskiej temperaturze, czyli do 30 minut w 30 stopniach. Jeśli nie chcesz, aby buty uległy mechanicznemu uszkodzeniu, skorzystaj z woreczka na pranie. Plamy zostaną usunięte, a obuwie będzie dodatkowo zabezpieczone. Tak jak w przypadku prania ręcznego, najlepszym rozwiązaniem będzie suszenie naturalne. Warto wypchać buty gazetami, aby zachowały swoje kształty.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
We have a website in your language
SNEAKER PEEKER Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel