Logo Sneakerpeeker

Legendarna marka Dr. Martens

2022-01-28
Legendarna marka Dr. Martens

Historia Dr. Martens

Wszystko zaczęło się w 1901 roku, kiedy dwóch biznesmenów Benjamin Griggs i Septimus Jones w Wollaston w Anglii założyło spółkę produkującą obuwie. Ich współpraca nie trwała długo, bo zaledwie w 1910 roku Jones odszedł, a Benjamin wraz z synem Reginaldem założyli spółkę R. Griggs & Co. Ltd, zajmując przy tym centralne miejsce w angielskim przemyśle obuwniczym. Ale skąd pojawiła się nazwa Dr. Martens? W powojennym Monachium w 1945 roku ranny żołnierz Dr Klaus Martens chcąc przyspieszyć proces rekonwalescencji stworzył unikalną podeszwę z powietrzną amortyzacją, wykorzystując do produkcji narzędzia, które ocalały po wojnie. Prototyp ukazał swojemu przyjacielowi ze studiów, inżynierowi mechaniki, doktorowi Herbertowi Funckowi, z którym otworzył firmę produkującą obuwie, wykorzystując jako bazę do swoich unikalnych produktów wojskowe materiały i skóry. Przez pierwszą dekadę ich głównym Klientem były przede wszystkim starsze panie i gospodynie domowe. W latach 60. ich reklama dotarła za granicę, do Anglii, gdzie firmę Griggs prowadziło już trzecie pokolenie rodziny. Zainspirowana pomysłem rodzina zdobyła wyłączną licencję na produkcję obuwia z wykorzystaniem nowatorskiej podeszwy, nadając mu nazwę „Air Wair”, a buty zyskują czarno-żółtą pętelkę przy cholewce z logo marki i hasłem „With Bouncing Soles”. W ten sposób 1 kwietnia 1960 roku powstały pierwsze ośmiooczkowe Martensy, których nazwa 1460 pochodzi właśnie od tego dnia. Początkowo firma Griggs produkowała obuwie w głównej mierze dla klasy robotniczej, natomiast lata 60. to czasy rewolucji społecznej, w modzie zaczynała królować ekstrawagancja, a Dr. Martens zdobywało uznanie wśród skinheadów. Niedługo potem Pete Townshend z The Who założył Martensy z szacunku dla klasy robotniczej i jako wyraz swojego buntu. Od tego momentu obuwie od Dr. Martens stało się istotnym elementem subkultur, przeradzając się w symbol ekspresji i wyrażania własnego „ja”. Krótko po czterdziestoleciu marki, sprzedaż dramatycznie spadła, a w celu ocalenia biznesu, zapadła decyzja, aby produkcję przenieść za granicę. W ciągu pięciu dekad marka zyskała popularność na całym świecie. W 2014 roku prywatne przedsiębiorstwo Permira kupiło firmę, a nowy właściciel rozwija działalność na wielką skalę i kształtuje ich mocną pozycję na rynku.

Konstrukcja butów Dr. Martens

Martensy uznawane są za ikonę, tworzone na potrzeby przemysłu, spopularyzowane przez muzyków i noszone przez indywidualistów. Ich konstrukcja jest jakościowo znakomita, obuwie jest trwałe i praktycznie niezniszczalne. Buty są wykonane z gładkiej, charakterystycznej skóry, która początkowo jest sztywna, natomiast wyrabia się w trakcie użytkowania i formuje na nodze. W podeszwie zastosowano połączenie żywic, plastyfikatorów i pigmentów, stwarzając dzięki temu dobrą przyczepność i elastyczność. Język zszywany jest z cholewką, aby zapewnić nieprzedostawanie się wody i zanieczyszczeń do środka. Elementem wyróżniającym Dr. Martens na tle innych butów, to charakterystyczna krawędź podeszwy z wgłębieniami w dwóch odcieniach. Nowatorską technologią na jaką zdecydowała się marka jest linia VEGAN, w której użyte są dwa podstawowe materiały, „Felix”, czyli wegańska alternatywa dla skóry oraz „Cambridge brush”, które wykończeniem przypomina przetartą skórę w dwóch odcieniach.

Najpopularniejsze modele Dr. Martens

Swoją ofertę marka wciąż rozwija, natomiast znajdują się w niej również te kultowe, które zachwyciły cały świat. W Sneaker Peeker wybór Martensów jest ogromny, znajdziesz tu sandały, buty do kostki i ponad kostkę. Najpopularniejsze z nich to zdecydowanie 1460, legenda głosi, że oryginalnie miały mieć oleiste wykończenie odpowiednie dla rynku rybnego we wschodnim Londynie, natomiast niestety w takim wydaniu nie były atrakcyjne. Monkey Boots pochodzą z lat 40. XX wieku, kiedy to były standardowym wyposażeniem armii czechosłowackiej. Model 2976 wykorzystywany był do jazdy konnej, ze względu na elastyczne wstawki po obu stronach cholewki, które zapewniały łatwość zdejmowania i zakładania, później zyskały popularność jako buty noszone na spacery i do prac rolnych. 1490 to zmodyfikowany model 1460 posiadający wyższą cholewkę.

Przez wiele lat marka jednała w sobie rzeszę fanów na całym świecie, każda grupa społeczna dostosowywała Martensy do swoich potrzeb i stylu, wyrażając przy tym siebie. Na sneakerpeeker.pl możesz wybrać idealny model dla siebie w ogromnej palecie kolorów.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
We have a website in your language
SNEAKER PEEKER Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel